четвртак, 16. јул 2015.

GRČKA !

Zagrmeli su bogovi sa Olimpa. Čule su se molitva sa Atosa. Ponovo su zatreperele žice buzukija parajući  tišinu letnje noci notama Mikisa Teodorakisa. Grčka se kupa u gorčini  patnje i suza koje liju niz lica osiromašenog naroda osudjenog na večitu patnju i muku. Prijatelja nema  a onih koji su se ućutali i čekaju da oluja prodje, sve je više. Njihov bunt i njihova nada da će podstaknu sve prezadužene zemlje da im se pridruže, samo je još više i brže podelila Evropu i podstakla nove krize.

Nemačka kipti od moći i želje da na primeru Grčke i drugima pokaže kako će proći ako se pobune. Englezi srljaju ispod nivo elementarnog ljudskog dostojanstva . Svoj nevidjeni cinizam  svetu saopštava premijer,
Dejvid Kameron: Grcima ne damo ni cent, ali smo im zato pripremili obilatu humanitarnu pomoć !!! Pa gde će ti duša Dejvide i tebi Volfgange Šojble ?

Ponašanje nemačkog ministra finansija prema Grčkoj nije slučajno, već deo njegovog šireg plana po kome Nemačka treba da formira novu evrozonu koja će biti mnogo jača nego sadašnja, piše nemački sajt "Dojče Virtšafts nahrihten". Ovaj portal takođe tvrdi da postoje mnogi dokazi za to, između ostalog, da je čvrsto insistiranje Šojblea da Grčka odbaci evro kao valutu - samo deo te operacije. Potvrdu za ovo autor nalazi u programu koji je Šojble u subotu predstavio kao listu zahteva Grčkoj, a koji su za svaku nezavisnu državu politički neprihvatljivi.

I kada je malo ko očekivao, u zapletu sa dužničkom krizom došlo je do zaokreta.
 
Šta je istina sa Grčkom krizom?

Međunarodni monetarni fond (MMF) postavio je ultimatum grčkim poveriocima na čelu sa Nemačkom: "Ili ćete pristati na restrukturiranje duga (što podrazumeva otpisivanje jednog njegovog dela) ili mi izlazimo iz vašeg trećeg paketa kreditne pomoći Grčkoj."

Šta se krije iza svega ovoga ?

Drastično pogoršanje održivosti duga ukazuje na potrebu za merama pomoći koje će ići mnogo dalje od onoga što se dosad razmatralo. Zato ponavljamo naš zaključak da je dug Grčke neodrživ i da će zahtevati značajne mere smanjenja - ističe MMF dodajući da će ove godine dostići 200 odsto ukupnog društvenog proizvoda, što je znatno više nego što su poverioci tvrdili u svojim prognozama. 
Ultimatum MMF-a grčkim poveriocima imaće brojne političke i finansijske posledice.
Prvo, politički "razvod" Pariza i Berlina mogao bi da bude ozvaničen. Pariz zagovara otpisivanje duga strahujući da bi posle Grčke, Francuska došla na red za finansijsko disciplinovanje koje opasno okreće tamošnje birače ka krajnjoj desnici.
Drugo, na pomolu je potpuno razobličavanje kriminalne pozadine grčke dužničke krize.
Naime, kada je 2010. postalo jasno da je Grčka na ivici bankrota, jedan od 24 izvršna direktora MMF-a, Brazilac Nogueira Batista, podneo je izveštaj o nesolventnosti Grčke s predlogom da se deo otpiše, a ostatak reprogramira. Na pritisak nemačke i francuske vlade, tadašnji direktor MMF-a Dominik Stros Kan prekršio je statut ove organizacije koji zabranjuje dodelu kredita platno nesposobnim dužnicima i potpisao zajam Grčkoj od  48 milijardi evra, zbog čega se ovih dana javno pokajao i uputio apel da se greške ne ponavljaju.

Odbijanje da se Grčka proglasi nesolventnom išlo je naruku privatnim bankama koje nisu želele da izgube novac. Čim je MMF dao kredit, a EU prvi paket pomoći, već 2011. godine počela je operacija nacionalizacije grčkog duga: privatne nemačke i francuske banke i druge evropske banke, otarasile su se "trulih" grčkih dugova tako što su ih prodale svojim državama.

Kupujući ove dugove za koje se znalo da su neotplativi, države su ih svalile na leđa svojih građana koje niko ništa nije pitao.

Statistike dovoljno govore: 2009. godine Grčka ne duguje nijedan evro nijednoj državi EU, ali duguje 200 milijardi evra privatnim bankama. U 2014. godini grčka privatnim stranim bankama duguje samo 65 milijardi, ali zato im dug prema državama i javnim institucijama premašuje 200 milijardi evra.

Nemačka kancelarka Merkel rizikuje politički pad ukoliko prizna da je obmanjivala svoje birače obećavajući im da "nikada neće platiti nijedan evro za Grke" - drugim rečima da će nemački penzijski fondovi nastaviti da zarađuju od dividendi koje im donose kamate od grčkih kredita.

A gde smo mi,gde je naš predsednik Vlade Aleksandar Vučić. Moželi on sve ovo da razume i izdrži pogotovo,  što se dogadjai menjaju brzinom filmske trake. Ono što je juče bilo logično i prihvatljivo, danas je politički neodrživo. Biti sam je nezamislivo, biti uz velike je logično, ostaviti prijatelje na cedilu je nezapamćeno u istoriji Srpskog naroda.

Da li je Grčko priznavanje Kosova u UN osveta ili ucena moćnih koji su im uzgred namakli i ovaj uslov, videćemo uskoro, ali ono što je danas zvuči senzacionalno  je odluka  Kristine Legard, koja u ime MMF traži otpis duga i time nagoveštava još dublju krizu medju prijateljima u Evropi. Šta će se dogoditi ukoliko Nemačka zavera protiv Grčke ispliva u javnost  sa svim svojim elementim koji u sebi nose i dosta ličnog i mentalnog poimanja krize ovih razmera od strane čudnog Šojblea? Da li će tada u paketu sa njim morati da ode i Mekelova, budući da je već sada jasno, da bi rasplet  dužničke krize u Grčkoj mogao u ponor da povuče  i evro ali i odnose medju najvećima, pre svega, izmedju Nemačke i Francuske. Gde smo u slučaju da ovaj scenario prodje, mi, gospodine Vučiću ?

Poslednja vest !
Poruke našeg ministra u Prištini bile su jasne: Grčka ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i naša pozicija ostaće nepromenjena – rekao je za srpske medije Konstantinos Ikonomidis, ambasador Grčke u Beogradu.

Sada mi je lakše ! 
Pratite uživo prenos sa ulica Grčke. Većina medija pod kontrolom novca EU moćnika i ne prenose ove informacije osim frizirano i šturo.

Greece 2219588b
Grčki narod se bori protiv ekonomskog ropstva koje bogati nekolicinu političkih moćnika i privatnih bankara iz MMF-a, Evropske centralne banke...
Da li će pasti grčka sloboda ili Novi svjetski poredak u Grčkoj?



https://www.youtube.com/watch?v=5sk5bBCs_kU



Нема коментара:

Постави коментар